Baner

3.3 Ustawienie drukarki fiskalnej

Jeśli mamy zamiar używać drukarki fiskalnej to należy zaraz po instalacji programu odznaczyć opcję "Nie używam drukarki fiskalnej" w Administracja -> Ustawienia systemowe zakładka Różne. Można to też zrobić w każdej chwili używania programu, kiedy musimy zainstalować drukarkę fiskalną. Wówczas będą się nam pokazywały nazwy towarów dla drukarki fiskalnej i będziemy musieli je dodatkowo ustawiać. Zaoszczędzi nam to pracy później, kiedy tę drukarkę będziemy musieli zainstalować. Bo program zamiast nazw towarów wstawia nazwy f$n gdzie n jest numerem towaru. Dopiero gdy opcja ta jest wyłączona to pokaże się nam menu Administracja -> Kasa gdzie możemy przyłączyć drukarkę fiskalną do programu. Jeśli klikniemy w to menu pokaże się nam okienko

W polu nazwa drukarki możemy wpisać dowolną nazwę. Identyfikuje ona jedynie daną kasę. Dla wersji sieciowej możemy wpisać tu napis np KASA 3, która będzie oznaczała 3 stanowisko.

Z listy Typ drukarki należy wybrać jeden z protokołów jakie obsługuje drukarka fiskalna. Numer portu drukarki określa na jakim porcie COM jest podłączona drukarka fiskalna. Jeśli używamy portu USB do podłączenia drukarki fiskalnej to ona także ma przydzielony określony port COM, który należy tu wybrać. Jeśli nie mamy pojęcia jaki to może być port możemy spróbować przetestować wszystkie możliwości. W pole numer unikalny nie wpisujemy nic. To drukarka, jeśli się prawidłowo połączy z programem powinna podać swój numer unikalny.

Po zaznaczeniu opcji Używam drukarki fiskalnej zatwierdzamy zmiany przyciskiem Zapisz. Jeśli nastąpi odczyt numeru unikalnego program nam powie, aby wyjść z programu i znowu go uruchomić, aby ustawiły się prawidłowo stawki VAT zgodnie z tym co zapisane jest w drukarce fiskalnej.

Może zdarzyć się sytuacja, iż program nam powie, że nie są zdefiniowane jakieś stawki na drukarce fiskalnej. Wówczas należy albo skasować te stawki z programu - albo zdefiniować je na drukarce fiskalnej za pomocą odpowiedniego programu dołączonego do drukarki fiskalnej.

Uwaga dla drukarki Farimex Farex Topaz (dawniej Elemis GIGA) należy wprowadzić hasło na drukarce za pomocą programu serwisowego na 001 przed rejestracją drukarki w programie.

Uwaga dla użytkowników drukarek Posnet i kompatybilnych np Vento Optimus oraz EMAR duo, EMAR printo

Nowe drukarki Posnet oferują dwa protokoły komunikacja Posnet oraz starszy Posnet Thermal. Wszystkie protokoły, dotyczące drukarek Posnet lub kompatybilnych dotyczą protokołu "Posnet thermal". Jedynie protokół oznaczony "POSNET" obsługuje najnowszy protokół POSNET. W nim mamy możliwość drukowania NIP oraz różnych rodzajów płatności dla paragonów.  

Jeśli drukarka jest ustawiona w trybie "Posnet thermal" to należy postępować w następujący sposób:

W pierwszej kolejności w programie wybieramy dla tych drukarek typ drukarki Thermal Posnet. Jeśli on zadziała nie musimy czynić innych kroków. Jeśli nie będzie chciał z jakiś powodów pracować to należy ściągnąć ze strony bibliotekę Kontrolka Active-X dla drukarki Posnet Thermal rozpakować ją i zainstalować ją na naszym komputerze.  Biblioteka ta musi być zainstalowana na prawach Administratora. Wykonujemy to w ten sposób, iż po jej ściągnięciu klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwę instalatora i wybieramy z menu Uruchom jako Administrator. Gdyby z jakiś powodów ta biblioteka nie chciała się ściągnąć to należy napisać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z prośbą o przesłanie tej biblioteki. 

Dopiero po instalacji tej biblioteki możemy wybrać typ drukarki Posnet (thermal). Ta biblioteka obsługuje wszystkie drukarki firmy Posnet a także kompatybilne z nimi Vento Optimus oraz EMAR duo, EMAR printo.

W przypadku problemów z tą kontrolką ActiveX w przypadku, kiedy drukarka jest podłączona za pomocą interface'u USB należy wejść do Panelu sterowania → Menadżer urządzeń tam znajdujemy porty COM i jeśli ten port COM jest powyżej 9 należy go zmniejszyć tak by był on jednocyfrowy.

Jeśli drukarka jest ustawiona w trybie POSNET to wystarczy wybrać w trybie drukarki "POSNET".   

Pozostałe dostępne tu opcje:

  • Paragony drukowane na bieżąco - Opcja zalecana. Paragon jest drukowany na bieżąco linia po linii tak jak jest wystawiany. Ta opcja jest zalecana, gdyż przyspiesza proces wystawiania paragonu. Jednak czasem może się zdarzyć, iż proces wystawiania paragonu jest dosyć długotrwały i może on przekroczyć czas w jakim drukarka musi zakończyć drukowany paragon i będzie on automatycznie anulowany przez drukarkę. Wówczas możemy odznaczyć tę opcję i paragony będą drukowane dopiero po ich zapisie w programie.
  • Używam czytnika kodów kreskowych - Jeśli używamy czytnika kodów kreskowych to ta opcja powinna być zaznaczona w związku z tym, iż program dostosowuje swoje działanie do takiego czytnika. Automatycznie jest szukany symbol lub kod kreskowy zamiast nazwy towaru.
  • Przyjęcie gotówki w walucie - Zezwala kasie na przyjmowanie zapłaty w różnych walutach niekoniecznie takich na jakie opiewa dokument sprzedaży. Jest to opcja szczególnie istotna dla wersji sieciowej, bo dotyczy ona danego stanowiska. 
  • Stawka dla obsługi dok VAT marża - tu należy wybrać stawkę, która będzie obsługiwała paragony VAT marża. Stawka ta powinna być ustawiona na tzw. techniczne zero. Nie powinna to być standardowa stawka 0 - chyba że nie sprzedajemy żadnego towaru o stawce 0. Więcej informacji w rozdziale o sprzedaży marża.