Baner

Informacja o RODO

 
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Można ściągnąć ze strony https://giodo.gov.pl/pl/569/9276
Ustawa wchodzi w życie w dniu 25.05.2017 roku. W związku z tą ustawą należy przedsięwziąć szereg kroków, aby uchronić się przed skutkami jej nie przestrzegania. W tym przypadku chodzi głównie o ochronę danych osobowych osób fizycznych.
Jeśli chodzi o program MR_FAKTURY_PRO to w tym celu od wersji 3.09 zaczęto szyfrować bazę firm, gdzie mogą być dane osobowe za pomocą indywidualnego hasła. Chodzi o to by w przypadku kradzieży bazy nie można było skorzystać z danych znajdujących się w programie. Jednak warunkiem jest oczywiście wdrożenie systemu haseł poprzez nadanie użytkownikowi administrator hasła. To wymusi używanie haseł w całym programie. Hasła nie powinny być łatwe do odgadnięcia - najlepiej literowo-cyfrowe plus znaki specjalne. 
Zgodnie z RODO bowiem musimy powiadomić naszych użytkowników w przypadku podejrzenia o przejęcie danych osobowych przez osoby nieupoważnione. Dlatego też najlepszą metodą jest używanie haseł oraz szyfrowanie danych. Wówczas nie ma prostych metod na dostanie się do bazy danych osób i firm o ile hasło, które używamy jest odpowiednio skomplikowane.
Dodatkowo możemy zaszyfrować katalog z programem, jeśli posiadamy system Windows w wersji PRO. Powinno się też wdrożyć używanie haseł w systemie Windows. W połączeniu z szyfrowaniem danych dysku w wersji Windows pro uniemożliwia to np w przypadku kradzieży komputera dostanie się do programu i używanie go w sposób nieuprawniony. Ta metoda uchroni nas także w przypadku używania innych baz - nie chroni nas jednak wówczas, gdy nasz komputer podłączony jest do Internetu i włamanie odbywa się za pomocą programów szpiegujących itp. Dlatego należy bardzo uważać co instalujemy na komputerze i nie instalować na nim programów, które nie mają związku z naszą działalnością.